Nodarbība “Deju rakstu noslēpumi”

Aug 21, 2024
  • Mērķauditorija
    1.-4., 5.-9., 10.-12. klase
  • Norises valoda
    latviešu
  • Norises ilgums
    90 minūtes
  • Dalības maksa
    3 EUR no skolēna par nodarbību vai 70 EUR grupai
  • Tēmas
    Mūzika, Deja, Tradīcijas, Sadarbība, Emocijas
  • Pieteikšanās
    Edīte Putniņa
    T: 27316314; 28770361
    E: edite.putnina@rmm.lv

Vai Tu zini, kopš kuriem laikiem Dziesmu svētki kļuva par dziesmu un deju svētkiem, un kā top deju svētku lieluzvedumi? Kā latviešu tautas tērpi un raksti pārvēršas deju rakstos? Ko svētku laikā  dara virsvadītāji un kāda ir horeogrāfa loma? Cik liels ir dejotājiem atvēlētais deju  laukums un kā viņi spēj tajā  tik labi orientēties? Kādēļ nepieciešamas deju skates? Kā dejotāji spēj būt tik nenogurdināmi, kas viņus motivē? Kāda būs latviešu skatuviskās tautas dejas nākotne, un kā to ietekmēs jaunā horeogrāfu paaudze?

Nodarbības laikā tiek meklētas atbildes uz šiem un vēl daudziem jautājumiem. Kopienas telpākopīgi izspēlētās galda spēles un kustību rotaļas nodarbībai piešķir atraktivitāti, ļauj ielūkoties deju rakstu daudzveidībā, veicina dalībnieku uzmanību, veiklību un sadarbību. Savukārt, interaktīvā horeogrāfijas spēle ikvienam ļauj izprast dejas uzbūves un veidošanas pamatprincipus. Nodarbības noslēgumā (pēc izvēles) – kopīgs rotaļdancis.

Apmeklējot Dziesmusvētku telpas ekspozīciju muzejpedagoga pavadībā, skolēni iepazīst dziesmu un deju svētku tradīcijas vēsturisko gaitu, izdzīvo svētku emocijas un apskata to norises vietu – Mežaparka Lielo estrādi Sidraba birzs. Nodarbības laikā lielāka uzmanība tiek pievērsta deju svētku vēsturiskajai gaitai un notikumiem.

Latviešu tautas deja, nenoliedzami, ir viena no mūsu tautas lielākajām vērtībām un bagātībām, kas tiek atzinīgi vērtēta visā pasaulē. Tas ir vēl viens veids kā latviešu tauta spēj saliedēties un apvienoties, zīmīgs mūsu tautas identitātes elements, mūsu stāsts.

Dziesmusvētku telpas apmeklējums ir starpdisciplinārs piedzīvojums, integrējot pastaigu pilsētas zaļajā zonā Mežaparkā un kultūrvēsturiskas zināšanas. Saplūstot personīgām un kopīgām emocijām saplūstot mēs katrs varam izjust piederību Dziesmusvētku kustības fenomenam kā Latvijas valsts pastāvēšanas un patriotisma spēka avotam.

Muzejpedagoģiskā nodarbība veidota, balstoties ekspozīcijas “Dziesmusvētku telpa” saturā. To veidojušas muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītājas Inese Zariņa un Edīte Putniņa, dejas mākslas eksperte Ilze Mažāne.

Back to all news